EEA-and-Norway_grants

Wydarzenia

Projekt pt. Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły.

Informacje o nadchodzących wydarzeniach o charakterze informacyjnym, edukacyjnym i promocyinym, a związany z realizacją projektu pt. Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środowej Wisły PLB140004. Będzie można zapoznać się ze szczegółowym planem tych wydarzeń, przedstawianymi prezentacjami multimedialnymi, będzie też można zobaczyć kilka kadrów z każdego z tych wydarzeń.

Ogólnopolska Konferencja Przyrodnicza

Czynne działania ochronne i badania ptaków siewkowych w dolinach rzek: zagrożenia i nowe wyzwania

PODSTAWOWE  INFORMACJE:

Termin konferencji: 22 marca 2024 r (piątek)
Forma spotkania: stacjonarna
Miejsce: sala 101 (parter), budynek nr 23 na campusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW), ul. Wóycickiego 1/3, Warszawa
Opłaty: udział w konferencji jest bezpłatny
Rejestracja: bezpośrednio u organizatorów przed rozpoczęciem Wydarzenia lub między referatami, przed wejściem na salę - przy stoliku przed salą 101
Kontakt: dr Monika Bukacińska e-mail: m.bukacinska@uksw.edu.pl
Konferencja organizowana jest w ramach realizacji projektu pt. Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły PLB140004 finansowanego ze środków mechanizmu finansowego EOG, 2014-2020.

PROGRAM SEMINARIUM

9.15 - 10.00    Rejestracja uczestników

10.00 - 10.10 Przywitanie i rozpoczęcie konferencji przez Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UKSW, prof. dr hab. Jacka Tomczyka.
    10.10 - 10.50 Współczesne zagrożenia i praktyczne aspekty czynnej ochrony mew i rybitw na lęgowiskach w korycie środkowej Wisły, Dariusz Bukaciński, Monika Bukacińska i Arkadiusz Buczyński (Instytut Nauk Biologicznych UKSW).
    Nauka Edukacja Praktyka Zobacz prezentacje

10.50 - 11.20 Ptasia grypa – nowe zagrożenie dla ptaków wiślanych wysp, Monika Bukacińska, Dariusz Bukaciński i Arkadiusz Buczyński (Instytut Nauk Biologicznych UKSW).
    Nauka Edukacja Praktyka Zobacz prezentacje

11.20 - 11.50 Droga wodna E40 - śmiertelne zagrożenie dla ptaków siewkowych na Wiśle, Marek Elas (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

11.50 - 12.10 Przerwa kawowa
    12.10 - 12.50 Działania ochrony czynnej i efekty ich wdrażania w projektach realizowanych przez Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA, Przemysław Doboszewski (Towarzystwo Przyrodnicze ALAUDA).
    Nauka Edukacja Praktyka Zobacz prezentacje

12.50 - 13.30 System bezpiecznych platform lęgowych zwanych Wyspami Życia jako godny popularyzacji przykład społecznego zaangażowania na rzecz ginących gatunków, Piotr Chara (Fundacja Zielonej Doliny Odry i Warty).

13.30 - 14.10 Przerwa obiadowa

14.10 - 14.50 Od psychologii po meandry prawne - jak przekuć wiedzę i doświadczenia w skuteczną pomoc ginącej przyrodzie na przykładzie procesu utworzenia Rezerwatu Gęsi Bastion i prób odtworzenia wielkoobszarowych mokradeł w dolinie Odry, Piotr Chara (Fundacja Zielonej Doliny Odry).
    14.50 - 15.30 Ilość czy jakość? O czym warto pamiętać chroniąc mewy i rybitwy, czyli doświadczenia PTOPu., Sebastian Menderski (Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków).

15.30 - 15.50 Przerwa kawowa

15.50 - 16.30 Gniazdowanie mew w miastach: na dobre czy na złe, Marcin Przymencki (Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków), Klaudia Litwiniak (Śląskie Towarzystwo Ornitologiczne).
    Nauka Edukacja Praktyka Zobacz prezentacje

16.30 - 17.00 Wiedzieć żeby ochronić, chronić żeby wiedzieć: (nie)oczywisty związek nauki i ochrony czynnej ptaków siewkowych, Dariusz Bukaciński, Monika Bukacińska i Arkadiusz Buczyński (Instytut Nauk Biologicznych UKSW).

17.00 - 17.30 Dyskusja ogólna i oficjalne zakończenie konferencji

17.30 - 18.00 Przerwa kawowa kończąca konferencję

Seminarium Przyrodnicze

„Wartości, współczesne zagrożenia i formy czynnej ochrony przyrody ożywionej w dolinie środkowej Wisły ”

PODSTAWOWE  INFORMACJE:

Termin  seminarium: 8 kwietnia 2022 r (piątek), termin rezerwowy na wypadek odwołania ze względów pandemicznych - 3.06.2022 r. (piątek)
Forma spotkania: stacjonarna
Miejsce: Sala 101, budynek nr 23 na campusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW), ul. Wóycickiego 1/3, Warszawa; zapewniamy pełne zachowanie zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii (zachowanie dystansu społecznego, zabezpieczenie środków dezynfekcyjnych)
Język referatów /prezentacji multimedialnych: polski
Opłaty: udział w seminarium jest bezpłatny
Rejestracja: bezpośrednio u organizatorów przed rozpoczęciem seminarium lub między referatami, przed wejściem na salę - przy stoliku przed Aulą im. Roberta Schumana
Kontakt: dr Monika Bukacińska e-mail: m.bukacinska@uksw.edu.pl oraz mgr. Arkadiusz Buczyński, e-mail: a.buczynski@uksw.edu.pl
Bieżące informacje dotyczące seminarium na stronie "https://ochronaptakowwisly.edu.pl/wydarzenia.html

Seminarium organizowane jest w ramach realizacji projektu pt. „Czynna ochrona zagrożonych gatunków ptaków siewkowych na wyspach wiślanych: wdrażanie wybranych zadań ochronnych na obszarze OSOP Dolina Środkowej Wisły PLB140004“ finansowanego ze środków mechanizmu finansowego EOG, 2014-2020.

PROGRAM SEMINARIUM

8.30 Rejestracja uczestników
    9.15 Powitanie przez Dyrektora Instytutu Nauk Biologicznych UKSW, prof. dr hab. Jacka Tomczyka
    9.30 Ornitofauna koryta środkowej Wisły: przegląd gatunków, trendy liczebności i współczesny status, Dariusz Bukaciński, Monika Bukacińska i Arkadiusz Buczyński